Jaderná elektrárna Dukovany, uváděná také pod zkratkou EDU, je první jadernou elektrárnou, která byla uvedena v České republice do provozu. Její stavba byla zahájena v roce 1978 a spuštění prvního bloku proběhlo v roce 1985. V době socialistického Československa byla spolu s jadernou elektrárnou v Jaslovských Bohunicích jedním z nejvýznamějších zdrojů výroby elektrické energie. Od doby svého vzniku do roku 2005, tedy za dvacet let, se stavba elektrárny množstvím vyprodukované elektřiny již dvakrát zaplatila. Náklady na výstavbu tehdy činily 25 miliard Kčs.
Elektrárna je postavena na pomyslném průsečíku obcí Dukovany, Slavětice a Rouchovany, přibližně 15 km severozápadním směrem od Moravského Krumlova. Ročně vyrábí v průměru kolem 14 TWh elektrické energie, což činí asi jednu pětinu celkové spotřeby elektřiny v České republice. Instalovaný maximální výkon elektrárny je přibližně stejný, jakého dosahuje jaderná elektrárna Temelín,a sice 2000 MW.
Potřebám elektrárny, zejména pro chlazení reaktorů, slouží vodní nádrž Dalešice na řece Jihlavě, nedaleko odtud severním směrem. V dnešní době je v samotném areálu EDU instalována i sluneční elektrárna s výkonem 10 KW a vlastník jaderné elektrárny ČEZ plánuje zprovoznit další zdroj výroby elektřiny několik kilometrů odtud, mělo by se jednat o větrnou elektrárnu. Ve volném prostoru elektrárny se také uvažuje o stavbě pátého reaktoru.
Samotná historie tohoto technicky náročného technického zařízení započala v roce 1970. Tehdy představitelé Československa a Sovětského svazu podepsaly dohodu o výstavbě dvou elektráren na našem území – v Dukovanech a v Jaslovských Bohunicích na Slovensku v okrese Trnava. Výstavba začala v roce 1978, první blok se rozjel v roce 1985 a poslední čtvrtý o dva roky později.
Elektrárna se řadí do první třetiny nejbezpečnějších elektráren na světě. Od roku 2000 tu nedošlo k žádnému automatickému odstavení reaktoru a za poslední tři roky (2010-2012) nedošlo k žádné poruše větší než stupeň 0 stupnice INES. V podstatě za celou dobu jejího provozu nedošlo k žádné havárii, ani při provozu, ani mimo provoz reaktorů, jedinou výjimečnou událostí byl požár transformátoru v roce 1988, který ovšem není přímo součástí zařízení elektrárny. Požár byl okamžitě zlikvidován. A druhá, kuriozní nehoda se stala v roce 2010, zavinil ji pracovník servisního zásahu, který zavadil při práci o elektrorozvaděč, který obsluhuje měřicí zařízení na turbíně. Turbína musela být odstavena a následně i celý reaktor. Nedošlo však žádnému ohrožení bezpečnosti a za několik hodin byl výpadek výroby elektřiny ukončen. Vznikla pouze škoda za 6 milionů korun, což je cena vyrobené elektrické energie po dobu odstávky reaktoru.