Vladimír Menšík

Kdo by neznal Vladimíra Menšíka. Byl to PAN herec, rodák z moravských Ivančic, držitel ocenění Národní umělec.  Většina jeho vystoupení proběhla před filmovou a televizní kamerou, v divadle hrál jen výjimečně. Za svůj plodný umělecký život ztvárnil 150 televizních a filmových rolí.

Některé kuriozity a zajímavosti ze života Vladimára Menšíka: 

Vladimír Menšík neměl rád natáčení Bakalářů, považoval je za podřadná vystoupení, tvrdil doslova, že je to jakási pomyslná koule na noze, která je k uzoufání nudná, pravidelná, sevřena banálním textem. Naopak nejraději natáčel Křeslo po hosta, kam si zval často významné osobnosti, jako vědce nebo lékaře apod., ale v okamžiku, kdy musel pozvat i stranické funkcionáře, snažil se pořad opustit. Konfliktní situace se vyhrotila s tehdejším ředitelem Československé televize, Janem Zelenkou, až nakonec pan Menšík musel přijít na jedno z natáčení opilý, aby se účinkování v pořadu zbavil.

Vladimír Menšík byl 10 let v KSČ, ale jelikož se oficiálním akcím KSČ vyhýbal, byl pro pasivitu ze strany vyloučen. Ale to nemělo vliv na jmenování pana Menšíka Národním umělcem, na totovysoké státní vyznamenání jej navrhl prezident republiky a Generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák.

Pan Menšík měl údajně rád válečnou literaturu a jeho nejoblíbenějším autorem byl Lion Feuchtwanger. Uměl hrát na mandolínu a na klavír, hrál v mládí závodně házenou a rekreačně fotbal. Jeho první zkouška divadelní hry Těžká Barbora v režii Jana Wericha byla velmi kuriózní, na zkoušku se totiž nedostavil, protože zaspal, a druhou šanci od pana Wericha již nedostal. Ale jinak bylo pracovní tempo pana Menšíka velice svižné, práce s lidmi a herectví jej neskonale bavilo a denně dokázal absolvovat dvě až tři velmi náročné besedy a v průběhu dvou týdnů jich stihl udělat celkem dvacet.  Většinu filmů pak natáčel v létě o prázdninách a na natáčení si s sebou vozil mnoho léků, z nichž mnohé nebyly ani v tehdejší Československé socialistické republice dostupné. Ale byl to skutečně lidumil. Jednak miloval kontakt s lidmi, rád s nimi rozmlouval, rád jim vyprávěl svoje historky a pro svou otevřenou srdečnou povahu jej zbožňovalo tolik lidí, jako málokterého herce v naší zemi. Jeho pořady i filmy, ve kterých hrál, jsou pohlazením na duši, nezapomenutelné jsou jeho silvestrovská vystoupení. Vladimír Menšík se velmi ztotožnil se svou filmovou rolí v seriálu Žena za pultem a že měl rád i svou rodinu, dokazuje fakt, kdy většinu svých vydělaných peněz do své rozvětvené rodiny investoval.

Turistický magazín