Památky města Moravský Krumlov

Zámecký park

Najdete v něm rozmanité vzácné druhy listnatých a jehličnatých stromů a keřů, kupříkladu meruzalku alpinskou, borovici černou, platan javorolistý.  O vznik parku se nejvíce zasloužila Eleonora Marie z Oettingenu, manželka knížete karla Lichtenštejna, která zde pobývala od roku 1772. Původně se jednalo o divoký, částečně udržovaný les. V roce 1670 byl založen Dolní zámecký park po ničivé povodni a v místě původního příkopu byl založen mohutný klenutý tunel a krásný anglický park. Park je částečně chráněn zdí, jsou v něm rybníčky se zlatými rybkami a několik soch. Vstupní brána do parku je v klasicitsní úpravě a u zdi horního parku stojí morový sloup z roku 1636.

Hrabě František Kinský nechal park v roce 1910 zvětšit. Část rokle byla proměněna na alpinárium a květinovou zahradu. Celý park prodělal nákladnou rekonstrukci v letech 2004 – 2007, včetně zámeckého mostku. Park je dnes veřejnosti stále přístupný a slouží pro odpočinek obyvatelům města i jeho návštěvníkům.

Farní kostel Všech Svatých

Kostel pochází ze 13. století, byl původně zasvěcen sv. Vavřinci a postavil jej s největší pravděpodobností Řád německých rytířů. Najdete jej v Moravském Krumlově na Palackého ulici.  Původní gotickou stavbu kostela značně poškodili husité a již v roce 1446 byl farní kostel znovu opraven. V kostele bylo pět unikátních dřevěných oltářů, které však v roce 1630 při ničivém požáru vzaly za své. Kostel byl úplně zničen, musel být stržen a o 16 let později na náklady pánů z Lichtenštejna byl postaven znovu. Dlouhých čtrnáct let trvající stavba dala kostelu novou podobu, zachovala se pouze část původní věže, vstupní portál a část obloukové klenby. V roce 1660 jej zasvětili Všem svatým. Kostel prodělal přestavbu ve stylu vrcholného baroka v roce 1785, dřevěné oltáře nahradily oltáře obložené sádrou a v objektu byla vyměněna okna za větší. V blízkosti kostela vždy stával městský hřbitov a fara, kde v roce 1571 zemřel slavný biskup Jednoty bratrské Jan Blahoslav.

 

Knížecí dům

Tento honosný rohový dům s vysokými pilastry a členěnou atikou je jedním z mála objektů, které nebyly zasaženy ničivým bombardováním v roce 1945. Větší část domu pochází z roku 1614 a některé pozdější úpravy vznikly až po požáru v roce 1690. Dům byl opraven za vlády a za finančního přispění Lichtenštejnů a byl věnován klášteru s kostelem sv. Bartoloměje. Dům pak sloužil také jako bytové prostory pro pobyt zámeckých úředníků.

V roce 1957 tu bylo zřízeno městské muzeum a archeologická expozice zdejšího kraje. Muzeum tu funguje do dnešní doby, jsou tu také prostory městské galerie, pořádají se tu koncerty, přednášky a výstavy. V přízemí se nachází pronajímané prostory malým obchodům a některým službám.

Poutní kaple sv. Floriána

Tento objekt je nepřehlédnutelnou stavbou, tyčící se na vrcholu kopce Floriánek, dřívě nazývaném Spielberg. Kapli tu nemůžete přehlédnout, podobně, jako zbytky městských hradeb. Stavba byla zahájena v roce 1695 a trvala zhruba dva roky. Slavnostní zasvěcení sv. Floriánovi, ochránci před ohněm, proběhlo 30. Června 1697. Stavba kaple také probíhala z popudu důsledků ničivého požáru, který zpustošil více než polovinu města v roce 1690.

Stavební bloky kaple tvoří kamenné kvádry, kaple má tři vchody a na každém rohu jednu malou věžičku. Kaple se mohla pyšnit dvěma krásnými oltáři, dvěma zvony a varhany. V roce 1809 se ovšem nedalekoodtud utábořila napoleonská vojska a kapli značně poškodila. Později, v roce 1829 byl uloupen i zvon. Obnova kaple započala až v roce 1833, o ní se nejvíce zasloužil knížecí inspektor statků Matthias Zimmerman, nechal sem převézt zařízení z kaple ve Velkých Losinách a další náklady byly hrazeny z dobročinných darů a sbírek. Na obnově se podílela i správa města, byl sem instalován bouřkový zvon z tehdejší radnice a nové varhany.

Kaple však zažila další devastaci, kolem roku 1964. Byly poškozeny varhany a také Gutweinův barokní obraz sv. Floriána. Farní úřad se pak zasadil o záchranu kaple a částečná oprava proběhla v letech 1968 -69. Od roku 1989 se zde znovu konají každoroční poutě na sv. Floriána,začátkem května. V roce 1998 byla dokončena velmi nákladná rekonstrukce celého objektu a po slavnostním znovuotevření proběhla slavnostní Floriánská pouť. Součástí opravy byla i montáž nového večerního osvětlení. Pro veřejnost je kaple přístupná vždy první neděli po sv. Floriánu,který připadá na 4. Května, v době bohoslužeb a koncertů.

Turistický magazín